Spotkanie z prof. Andrzejem Lederem

Odkryj nową perspektywę ekonomii z prof. Andrzejem Lederem

Czy zmiana języka może być pierwszym krokiem w kierunku zmiany świata? Czy filozofia jest kluczem do zrozumienia ekonomii na nowo? Na te pytania odpowiedzi poszukamy podczas wyjątkowego spotkania z prof. Andrzejem Lederem, autorem bestsellerowej książki Prześniona rewolucja. Będziemy analizować jego najnowsze dzieło Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenia z semantyki języków ekonomicznych, w którym podejmuje się filozoficznej krytyki współczesnej ekonomii.

Filozoficzne spojrzenie na ekonomię

Prof. Leder oferuje świeże spojrzenie na tradycyjne nauki ekonomiczne. W swojej książce zwraca uwagę na zmieniający się język ekonomii, podkreślając, jak semantyka wpływa na nasze postrzeganie gospodarki i społeczeństwa. Zamiast skupiać się na rzadkości i niedoborze, kieruje uwagę na społeczne konsekwencje nadmiaru i redystrybucji dóbr. Jego filozoficzna analiza obejmuje zarówno klasyczne dyskusje ekonomiczne, od Adama Smitha po Karola Marksa, jak i neoklasyczne podejścia, reprezentowane przez Leona Walrasa czy Paula Samuelsona.

Krytyka ekonomii w kontekście współczesnych wyzwań

Prof. Leder podejmuje temat wartości i jej źródeł, roli znaku pieniężnego oraz zaufania społecznego. Jego podejście do ekonomii jest unikatowe, ponieważ bierze pod uwagę również szerszy kontekst społeczny, w tym narastający kryzys klimatyczny oraz napięcia między globalną Północą a globalnym Południem.

Kim jest prof. Andrzej Leder?

Andrzej Leder to filozof kultury, który studiował medycynę i filozofię. Jest kierownikiem Zespołu Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jego książka „Prześniona rewolucja” zdobyła uznanie i była nominowana do prestiżowych nagród, takich jak Nagroda Literacka „Nike” oraz nagroda historyczna im. Kazimierza Moczarskiego. Leder jest również współpracownikiem Instytutu Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej.

Ekonomia to stan umysłu

Przyłącz się do naszego wydarzenia, aby dowiedzieć się, jak filozofia może pomóc nam zrozumieć ekonomię w nowy sposób. Spotkanie poprowadzi Krystian Szadkowski. Nie przegap okazji do zrozumienia ekonomii z filozoficznej perspektywy i poznania jednego z najważniejszych współczesnych filozofów kultury w Polsce.

Dowiedz się więcej na Facebooku: KLIK DO WYDARZENIA